Тема: Моє місто – Миколаїв.
Мета:
розширити знання дітей про рідне місто, історію його виникнення, походження
назви, символи міста; вчити давати повні, змістовні відповіді, працювати в
парі; виховувати любов до своєї батьківщини, повагу до свого міста, його
культурних та історичних цінностей, до городян.
Обладнання: виставка книжок про Миколаїв, картки для роботи в парі, презентація до
уроку: «Моє місто Миколаїв».
Хід уроку:
І. Організація класу
Дзвоник, дзвоник не стихає,
Школярів усіх скликає.
Станьте рівно, усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок-
Починається урок.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
-Подумайте і скажіть, який має бути наш урок?
( Навчальним, цікавим, веселим, загадковим)
-А ви на уроці якими повинні бути?
( Уважними, активними, наполегливими..)
ІІІ.Передбачення, уточнення та усвідомлення теми, мети та завдань уроку
- Розгляньте ілюстрації і спробуйте визначити тему уроку.
(Слайд 1-4)
Про що ви б хотіли поговорити на уроці? (запис плану на дошці)
А які асоціації викликає у вас слово Миколаїв? (Складання асоціативного куща «Миколаїв»)
МИКОЛАЇВ
ІV.Робота над темою уроку
Декламування вірша. (Слайд 5)
Це місто твоє , третьокласнику мій,
І ріки його голубі.
Нехай всі міста на планеті усій
Позаздрять йому і тобі!
Проспекти і вулиці, парки й мости,
І добрий Святий Миколай!
Будь вірний йому,
Миколаїв – це ти!
Не зраджуй його й не лишай!
Аркадій Суров
2.Бесіда з елементами розповіді і використанням слайдів презентації.
Хто заснував наше місто? (Слайд 6)
Коли розпочалося будівництво нашого міста?
З чого розпочалося будівництво міста? (Слайд 7)
Хто керував будівництвом міста та верфі? (Слайд 8)
Михайло Фалєєв – багатий купець. Він не лише керував будівництвом міста та верфі, а й допомагав робітникам продуктами харчування, одягом, будівельними матеріалами. Його визнано першою людиною міста.
Звідки наше місто взяло таку назву? (Слайд 9)
Як називався перший корабель спущений на воду миколаївцями? (Слайд 10)
А чи є в нашому місті пам’ятник Святому Миколі? (Слайд 11-12)
На великій планеті Земля існує безліч міст. Усі вони
різні. Кожне місто має свій знак. Що це за знаки? (Герб, прапор, гімн). (Слайд 13)
Герб – предмет гордості та пошани громадян. У давні
часи герб розташовували на воротах міста.(Слайд 14)
Що символізує білий колір? Дві лазурні смужки?
(Білий колір – символ миру, добробуту, чистоти думок громадян. Дві лазурні
смужки – річки Південний Буг та Інгул, на яких розташоване наше місто).
В середині прапору розміщено герб. А що намальовано на гербі? (Слайд 15)
Золота галера – символ міста корабелів.
Корона у вигляді тризубої башти – знак самостійності міста.
Архієрейська митра в центрі – віра і надія на
захист міста Святим Миколаєм.
-Що таке гімн? (Гімн це урочиста пісня)
-Яку назву має гімн нашого міста? (
- Як потрібно слухати гімн?
- Що з прослуханого ви вже знали про Миколаїв?
Що дізналися нового?
-Миколаїв – обласний центр. Миколаївську область засновано 22 вересня 1937 року. В цьому році Миколаївській області виповнюється 75 років.(Слайд 17)
- Миколаїв – місто-порт. З першого дня Миколаїв був великим портовим містом. По річках
і морем вивозили зерно, худобу, ліс, а ввозили в країну різні заморські товари. У Миколаєві завжди було багато портів: морський, річковий, каботажний,
порт-елеватор і різні пристані. (Слайд 18)
-А ще Миколаїв культурний та історичний центр.
Це ми з вами зараз доведемо. Давайте помандруємо Миколаєвом. Почнемо мандрівку з театрів. Що таке театр? (Театр – спеціальне приміщення, де
відбуваються вистави) Які театри є у нашому місті? (Слайд 19)
Російський драматичний театр. Приміщення цього театру побудували біля 100 років тому.
Театр ляльок.
Український академічний театр драми та музичної комедії.
- У кожного з вас є талант. Хтось вміє співати, хтось гарно танцює. На будь- який смак є у місті є творчі гуртки для школярів. Свої таланти ви розвиваєте і показуєте на сценах: обласного Будинку культури, в будинках культури районів міста, в будинках творчості школярів.(Слайд 20)
- Миколаїв - спортивне місто. Які спортивні секції відвідуєте ви чи ваші друзі?(Слайди 21 – 24)
Яхти – улюблений вид спорту, адже доля миколаївців завжди була пов’язана з морем.
Кінний спорт. Кінно-спортивна школа.
Баскетбол. Наша команда одна з найкращих в Україні.
Льодовий каток. Новинка в нашому південному місті.
Басейни.
Стрибки на батуті.
Бокс. Клуб боксу «Миколаїв»
Футбол.
Про історичне минуле та сьогодення розповідаютьмузеї та галереї міста.
Скільки музеїв у нашому місті? (Слайди 25 – 27)
Художній музей імені В.Верещагіна – тут зберігаються
картини, скульптури, створені видатними художниками і скульпторами.
Музей підпільно-партизанського руху.
Краєзнавчий музей та Музей суднобудування і флоту.
Тут живе історія Миколаєва.
Галереї – це спеціальні приміщення для зберігання та
показу картин, скульптур, фотографій та інших творів мистецтва.
-Про видатні події або видатних людей нам розповідають пам’ятники та скульптури. (Слайди 28 – 33)
3.Створення міні-проекту «Улюблені куточки мого міста»
-У кожного з вас є улюблені куточки у нашому місті.
Розкажіть де ви любите відпочивати з батьками, друзями?
(Діти заздалегідь готують доповнення
одного з речень і підкріплюють свою розповідь фотографіями чи малюнками)
Речення:
·У вихідні дні я з батьками буваю …
·Я люблю гратися з друзями у …
·Я катаюся на гойдалках і каруселях у …
·Я дуже хочу, щоб у нашому місті був …
V. Підсумок уроку. Робота в парі. Тести.
1.Дата заснування м. Миколаєва?
а) 1897р.
б) 1798р.
м)1789р.
2.Засновник м. Миколаєва?
а)М.Фалєєв;
о)Г.Потьомкін;
к) Святий Миколай.
3. Перший корабель, який зійшов з Інгульської верфі?
а) «Миколаїв»;
б) «Іван Мазепа»;
л) «Святий Миколай».
4.На честь кого названо наше місто?
о)Святого Миколая;
а)Миколи Гоголя;
б)Миколи Аркаса.
5.Чи є пам’ятник Святому Миколі у нашому місті?
а)ні;
д) так;
б) не знаю.
6.Що означають 2 лазурні смужки на прапорі
Миколаєва?
а) століття заснування;
ц) річки Південний Буг та Інгул;
б)міста-сусіди.
7.Як називається дитяче-містечко?
а) «Струмочок»;
б) «Мальвіна»;
і) «Казка».
Результат: М О Л О Д Ц І !
- За що ти любиш рідне місто?
VI. Аналіз плану складеного на початку уроку.
Створи міні-проект «Улюблені куточки мого міста»
У тебе є улюблені куточки у Речення:
У вихідні дні я з батьками Я люблю гратися з друзями у …
Я катаюся на гойдалках і
Я дуже хочу, щоб у нашому
|
|